"Yaşaşıın, biy yaşındayım"

İşte ayaktayım! Artık tek başıma yürüyorum. Kimseye ihtiyacım yok. Her şeyi karıştırıyorum. Çok zevkli, çok zevkli! İki de bir düşüyorum, ama bu kadarcık olur artık. Hem daha iyi de konuşuyorum. İlk defa büyüdüğümü hissediyorum. Burnumu, ağzımı, kulaklarımı, herşeyi biliyorum artık. Bu ay su çiçeği aşısı için doktor amcaya gittim. Bu hastalığa yakalanmayacağım inşallah ne güzel!

On ikinci ayımda fiziksel gelişimim: Tek başıma ilk adımlarımı attım bu ay. Hatta annem bir elimden tuttuğu zaman yürüyebiliyorum bile, ama bıraktığında düşüyorum genelde. Bir yaşımın sonunda kendim ayağa kalkıp yürüyebilirmişim, ama bu kimi bebeklerde daha erken ya da daha geç de olabilirmiş, öyle söyledi doktor amca. Artık yardım olmaksızın bardaktan bir şeyler içebiliyorum.

Anneye not: Bebeklerin oldukça hızlı bir gelişme oranı vardır, ama 12 aydan sonra çocuğunuzun gelişmesinin ve kilo alımının yavaşlamasıyla karşılaşmanız olasıdır. Tipik olarak gelişme, bebeğinizin yürümeye başladığı ve daha hareketli olduğu zamanlar olan bir yaş civarında yavaşlar.

On ikinci ayımda zihinsel ve sosyal gelişimim: Büyüklerin hareketlerini taklit etmeye bayılıyorum. Eskiden başkalarına gülerdim hep, şimdi kendi yaptığım şeyler de komik ya da eğlenceli geliyor bazen. “Oyuncağı kutuya koy” gibi daha karmaşık emirleri anlayıp uygulayabiliyorum artık. İkiden fazla kelimeyi ard arda söyleyebiliyorum. Annem yeni kelimeler öğrenmeme çok yardımcı oluyor; etrafta gördüğümüz her nesneyi ismini söyleyerek bana tanıtıyor.

Aşılarım: Bu ay su çiçeği aşımı oldum.

Bu yazi 2008-06-07 tarihinde, bebegim tarafindan eklendi